Alışveriş Merkezleri için geliştirilmiş olan sayaç yönetimi ve faturalandırma sistemi, ön ödemeli (KONTÖRLÜ) Sayaçların uzaktan izlenmesi prensibiyle çalışan ve satın alınan kontör miktarı kadar elektrik tüketimine izin veren bir sistemdir.

Bu sistemde AVM içerisinde bulunan tüm mağaza ve seyyar elektrik tüketen noktalara Ön Ödemeli süzme sayaçlar yerleştirilir. Tüm sayaçlar RS845 haberleşme protokolü ile konsantratör cihazlarına bağlanır. Konsantratörler, üzerlerinde GPRS modem bulunan ve birden fazla sayaç bağlantısının yapılabildiği haberleşme cihazlarıdır.  Bu cihazlar AVM içerisinde genellikle şaft ya da sayaç odalarına yerleştirilir. Konsantratörler bağlı oldukları sayaçları belirli aralıklarla sorgulayarak endeks bilgilerini alır ve GPRS ile sunucuya aktarırlar. Sunucuda tüm abonelere ait endeks ve kullanım bilgileri depolanarak, yönetimin ya da abonelerin diledikleri zaman kullanıcı şifreleriyle WEB üzerinden bu bilgilere erişmesi ve rapor alması sağlanmış olur.

AVM enerji yönetimi

AVM enerji yönetimi

  • AVM yönetimi mağazalara ait sayaçların her ay okunup faturalandırılması için personel görevlendirmek zorunda kalmaz.
  • AVM yönetimi, mağazaların içerisinde, şaftlarda, sayaç odalarında ya da bazı durumlarda ulaşılması güç noktalarda   bulunabilen süzme sayaçların kontrolünü sayaçların bulunduğu noktaya gitmeden WEB üzerinden kolaylıkla yapar.
  • Olası insan bazlı endeks okuma ve faturalandırma hataları engellenmiş olur.
  • Olası fatura tahsilatı, mağaza açılış-kapanışı sırasında yaşanabilecek tahsilat sorunlarının önüne geçilmiş olunur.
  • Kayıp, kaçak ve arıza durumlarının en hızlı şekilde tespiti ve bilgilendirilmesi sağlanmış olur.
Enerji yönetimi

Enerji yönetimi

Sistemin Aboneler İçin Faydaları Nelerdir?

  • Aboneler her ay fatura takibi yapmak zorunda kalmaz.
  • Ödemelerini ve kontör alım işlemlerini internet üzerinden yaparlar.
  • Güncel ve geçmişe dönük kullanım, endeks ve birim fiyat gibi pek çok raporlama bilgilerine WEB üzerinden ulaşabilirler.
Endüstriyel enerji yönetimi

Endüstriyel enerji yönetimi

Sistem Nasıl Çalışır?

Kullanıcı satın alacağı kontör bedelini ilgili banka şubesindeki hesaba yatırdığı anda yatırılan miktar karşılığı kontör sayaca yüklenmek üzere hazır olur. Kullanıcı kendisine ait şifre ile ilgili web sayfasından 7 gün 24 saat bedelini yatırmış olduğu kontörü sayacına yükleyebilir. Elektrik sarfiyatı olduğu sürece kontör değeri düşer ve kalan kontör 10 günlük ortalama tüketim değerinin altına düştüğünde kullanıcı SMS ve/veya e-posta ile bilgilendirilir, tekrar yükleme yapması istenir.Sistemde tüm bilgilendirme kullanıcının cep telefonuna SMS ve/veya e-posta yoluyla yapılır. Eğer sayaçta kontör miktarı tükenirse elektrik otomatik olarak kesilir ve kontör yüklenene kadar açılmaz.