05 Kas

ELEKTRİKLİ YERDEN ISITMA SİTEMİ

Elektrikli Yerden Isıtma Sistemleri

Yaşadığınız alanı mutlu kılın. Danfoss Devi ve ESN işbirliği il...

ESN Enerji olarak Danfoss Devi markasının ürünlerinin satış, satış sonrası servis ve saha uygulamalarını gerçekleştirmekteyiz. Elektrikli ısıtma sistemleri için diyebilir ki; hacimlerin elektrikli ısıtıcı kablo ile ısıtılması ekonomik, sağlıklı bir yöntem olup; yüksek konfor sağlayarak hayat standartınızı en üst düzeye çıkarmaktadır.

Yerden ısıtma sistemleri, zemin altına yerleştirilen ısıtıcı kablo/şilte/folyo ve bunları anahtarlayan özel termostatlardan oluşur.

Yerden ısıtma sistemi, radyatör, klima vb. ısıtmaya göre pek çok avantaja sahiptir. Kalorifer peteğinde ısınan 50-70 derecelik hava, yanmış tozla birlikte tavana yükselir. Tavanda soğuyan hava oda çevresinde sirkülasyon yaparak zemine iner. Bu tip ısıtmada beklentinin aksine daima tavan en sıcak zemin ise en soğuk bölge olacaktır. Sonuç olarak; daha çok ısı kaybı, kötü ısınma ve kirlilik oluşacaktır.

 

Bilindiği üzere şu anda en temiz enerji kaynağı elektriktir. Sistemin basit çalışma prensibi elektrik enerjisinin ısı enerjisi formuna dönüşmesidir. Bu dönüşüm tamamen zararsız ve etrafa sağlığı tehdit edecek herhangi bir madde salınımı yapmaz. Elektrikli yerden ısıtmada tüm zemin homojen olarak ısınacaktır. Isınan hava doğa yasalarına uyar. Sıcaklık yerden yükseleceği için bulunduğu ortamda en verimli şekilde yayılacaktır. Isınan hava yükseleceği için diğer sistemlerde olduğu gibi zemin soğuk tavan kısmı sıcak olmayacaktır.

Sonuç olarak; ayaklarımızdaki keyif verici sıcaklık azalarak gövdemizden yukarıya yükselecektir. Tavan en soğuk yer olacaktır. Bu durum yüksek hayat konforu ve %15-20 daha az enerji tüketimi demektir.

Sistem zemin sıcaklığını istediğiniz değerde tutarak sağlığınıza zarar vermesini önlemektedir.

 

Sistemin Çalışması ve Avantajları

Zemin ve hava sensörlerinden (duyar elemanlardan) aldığı sıcaklık bilgisini değerlendirerek sistem çalışmasını önceden yapılmış ayarlara veya sizin yapacağınız manuel ayara göre yönlendiren termostat, montaj ekipmanları ve ısıtma kablolarından oluşmaktadır. Zaman zaman yine termostatlar yardımıyla ısıtma kablolarının çalışmasını sağlayan Devi-ESN Kontrol Panoları da kullanılmaktadır.

Elektrikli ısıtıcı kablo ile zemin ısıtma diğer sistemlere göre birçok avantaj sağlamaktadır. Bunlardan en önemlisi kesinlikle temiz ısıtma kaynağı olmasıdır. Herhangi bir koku, yabancı madde salınımı yapmaz, kurulumdan sonra bakım ve onarım gerektirmez. Herhangi bir yer kaplamaz. Isı tüm zemin yüzeyine homojen olarak yayılır. Bu yüzden ısıtma yapılan yüzeylerde sıcaklık farkları oluşmaz. Çok geniş kullanım alanları bulunmaktadır. Yangın söndürme hattı, hamamlarda, banyolarda, mutfaklarda kış bahçelerinde sıklıkla kullanılır. Termostat sayesinde istenilen sıcaklığa ayarlanabilir böylelikle enerji tasarrufu da sağlanır. Termostatlar Danfoss Devi fabrikalarında kendi imalatları olarak yapılmaktadır.
Oda bölgelere ayrılarak istenilen yer istenilen sıcaklıkta tutulabilir. Bu sistem sayesinde evinizde az bir maliyetle kendi hamamınızı oluşturmanız mümkündür. Keyfinize göre temiz bir ortamda hamam keyfi yaşamak istiyorsanız basit bir tadilatla evinizdeki banyonuzu dönüştürebilirsiniz.

Özetlemek gerekirse;

  • En temiz ısıtma sistemidir. Atık, kirlilik, gaz ve koku olmaz.
  • Her mahal ayrı ayrı sıcaklıklarda ısıtılabilir. Günün her saati ve haftanın her günü için istenen sıcaklığa uygun programlanabilme olanağı bulunur.
  • Yanma olmadığından oksijen tüketimi olmaz.
  • Kurulumu ve montajı çok kolaydır.
  • Kazan, baca ve yakıt deposu vb. gerektirmez
  • Hiçbir bakım gerektirmez., en az 50 yıl ömür beklentisi vardır. Isıtma kabloları 20 Yıl Garantilidir.
  • Görünen, yer kaplayan, toz tutan ısıtıcı ya da boru bulunmaz. Odayı istediğiniz mobilyalarla yer kaybı olmadan düzenleyebilme imkanı sağlar.
  • Hayat standartlarınızı üst düzeye çıkartır.

 

Bilindiği üzere şu anda en temiz enerji kaynağı elektriktir. Sistemin basit çalışma prensibi elektrik enerjisinin ısı enerjisi formuna dönüşmesidir. Bu dönüşüm tamamen zararsız ve etrafa sağlığı tehdit edecek herhangi bir madde salınımı yapmaz. Sıcaklık yerden yükseleceği için bulunduğu ortamda en verimli şekilde yayılacaktır. Isınan hava yükseleceği için diğer sistemlerde olduğu gibi zemin soğuk tavan kısmı sıcak olmayacaktır.

İlgili Yazılar

Yorum Ekle