06 Nis

En Hızlı Büyüyen Solar Pazar Türkiye Olacak

Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının yaygınlaşması birçok firmanın bu alanda da çalışmalara yönelmesini sağlıyor. Ülkemizin en önemli kesintisiz güç kaynakları üreticilerinden olan İnform, güneş enerjisi alanındaki yatırımları ve hayata geçirdiği projelerle dikkat çekiyor. Firmanın Proje Satış Departman Müdürü Veli Esen ile güneş enerjisi alanındaki çalışmaları konusunda konuştuk; bilgiler ve değerlendirmelerini aldık.

Şirketinizi kısaca tanıtıp, güneş enerjisine yönelik sektöründeki faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

İnform Elektronik, gün geçtikçe yaşamımıza giren, gelişmiş teknolojilerin vazgeçilmezi ‘’Enerji’’nin, insana ve çevreye zarar vermeden, en verimli şekilde ve kesintisiz olarak kullanımına olanak sağlayan ürünleri tasarlamakta, geliştirmekte, üretmekte, servisini vermekte, Türkiye’de ve tüm dünyada dağıtımını yapmakta olan bir firmadır.

34 yıllık deneyimlerimiz ve gelişme süreci, firmamızı ülke lideri yapmakla kalmamış, dünya pazarlarında da aranılan bir marka haline gelmesini sağlamıştır. Geliştirdiği ürünler, sektöründe takip eden değil, takip edilen, takip edilmesi gereken bir firma haline gelmesini sağlamıştır.

İnform’ un ilgiyle takip edilen bu gelişimi, Legrand firmasının da dikkatini çekmiş ve bu dünya devi tarafından 2010 yılı ortasında bünyesine katılmasıyla sonuçlanmıştır. İnform, Legrand bünyesine katıldıktan sonraki aşamalarda kurum içi ve pazar içi gelişimini dünya standartlarında eğitimler ve geliştirilmiş güncel stratejilerle desteklemiş, tesislerinde ve özellikle de Ar-Ge Departmanı’nda büyümeyi sürdürmüş, dış pazarlardaki varlığını çok daha güçlü biçimde vurgulamıştır.

Firmanızın enerji üretimi kapasitesi ve cirosu hakkında bilgi verir misiniz? Yılsonu hedeflerinizi ve varsa enerji yatırımlarınızı bizimle paylaşır mısınız?

Henüz sektör işin çok başında, bu güne kadar yaklaşık 10 MW’lık solar kurulumu gerçekleştirildi. Bunun %40 kadarını bizim ciroladığımızı biliyoruz, bu yüzdeyi 2014 yılı içerisinde korumamız imkansız çünkü binin üzerinde EPC firması var ve yaklaşık 450 MW’lık saha kurulum beklentisi var. Ancak ilk iki yıl içerisinde birçok EPC firmasının eleneceğini ve bu işi gerçekten “İŞ” edinmiş profesyonel firmaların devam edeceğini düşünüyorum. 2014 hedefimiz bu yüzdede kalmak ve Türkiye genelinde ki 15 bayimizin bu yüzde içerisinde pay sahibi olmasını gerçekleştirmek olacaktır.

Şu anda devam eden ve/veya planlama aşamasında olan enerji yatırım projelerinizi anlatır mısınız? Bu projelerin büyüklüğünü ve ayrılan bütçeyi öğrenebilir miyiz? 2014 ve gelecekteki enerji yatırımlarınızı bizimle paylaşır mısınız?

İnform Elektronik toplamda 4,5 MW’lık solar panel ve inverter satışı gerçekleştirmiştir. Bunlardan 3 MW’ı saha kurulumudur. Aldığımız ihalelerle Nisan 2014’de saha kurulu gücümüze toplamda 2 MW daha eklemiş olacağız. Bursa, İzmir ve Kayseri’de 5 farklı projeye imza atacağız, bu projelerin sözleşmesi henüz yapıldı, iki ay içerisinde kurulumları bitmiş olacak.

Ayrıca şirketimize gelen misafirlerimiz, kullandığımız ürünlerin kalitesini, yapılan projelerin enerji katkısını görmeleri ve çevreye olan duyarlılığa ortak olmaları için çatımıza genel ihtiyaçların karşılanacağı yaklaşık 30 KW’lık bir çatı uygulaması örneği yapıyoruz.

Güneş enerji konusunda Türkiye’nin potansiyelini nasıl görüyorsunuz? Bu potansiyeli en uygun biçimde değerlendirebilmek için önerileriniz nelerdir?

Türkiye bulunduğu coğrafi konum avantajını bugüne kadar iyi değerlendiremedi. Çok geç kalındı; ancak doğru adımlar atılmaya başlandı. Komşu ülkelerdeki gibi yanlış politikalar yapılmadı; fakat günün hızına da erişemedi. Lisans yarışmaları başlayacak, ancak lisansız pazar inanılmaz bir ivme kazandı. Yatırımcılar ellerini çabuk tutup, bu senenin güneşinden faydalanmak istiyorlar. Bizim daha sene başında 2 MW’lık projeye imza atacak olmamız bunun bir işareti. Sular yeni çekiliyor, buz dağının sadece ucu gözüktü, çok işler yapılacağını ve Türkiye’nin Avrupa ve belki de dünyanın en hızlı büyüyen solar pazarı olacağına inanıyorum.

Yatırımcı için finans çok önemli elbette, bu konuda güçlü EPC firmalarının yanında bankalarda çok önemli bir rol üstleniyor. Aslında bankalar henüz bu konuda kendi rollerini iyi öğrenememişler gibi gözüküyor. Kısa zaman içerisinde onlarda tecrübe kazanacak ve ev kredisi verir gibi yatırımcıya destek olacaklar. İşte o zaman solar santral yatırımcısı daha rahat önünü görebilecek. Kredilendirme faiz oranlarının düşmesi veya daha çok alternatifin olması solar enerji potansiyelinin kat ve kat artmasına neden olacaktır.

Sektörün şu anda en önemli gündem maddesi nedir? Varsa sorunlarınızın çözümüne yönelik beklentileriniz nelerdir?

Sektör yerli üretim yapan firma bulmakta zorlanıyor, bu nedenle de teşvikini arttıramıyor. Solar santralin üç önemli ayağı var; panel, inverter ve kontrüksiyon. Bunlarda yerli üretim belgesi bulunan bir firmadan ürün alabilmek geri dönüşüm oranlarını hızlandırıyor. Yatırımcının daha istekli olacağı böyle bir uygulamayı henüz çok hareketlendirebilmiş değiliz.

İlgili Yazılar

Yorum Ekle