06 Nis

Güneş Enerjisi Sektörü Büyümeye Devam Ediyor

Birçok yeni teknoloji ürününü Türkiye’ye kazandırmakta olduğunu belirten Esen, “Enerji kalitesindeki iyileştirmeler üzerine yaptığımız çalışmalarla birlikte yenilenebilir enerji sistemleri ürünlerinin anahtar teslimi projelendirmelerini paralel yürütmekteyiz. Ve bunun yanında hibrit enerji sistemi ve rüzgâr enerjisi ürünlerinde de proje teslimi işler yapmaktayız” dedi.

Esen, Yenilenebilir enerji sektöründe büyük küçük bir çok projeye gerek malzeme bazında gerekse kurulum dahil anahtar teslimi projeyle hizmet etmekteyiz. Geçen senelerde 500KW projeler büyük projeler olarak adlandırılırken şimdi bu güçler de birçok projeye teklif vermekteyiz. Yetersiz kaldığı için lisanssız 1MW kurulum izninin çıkması sektörün ilerleme ve büyümesinde önem arz etmektedir. Solar projelerinde maliyet azalmakta ve buna karşı güven artmaktadır. İki yıl önce bu zamanlardaki maliyetlerle şimdiki maliyetler arasında ciddi farklılık olmasına karşın, yatırımcılar solar enerjiye daha sıcak bakıyor. Maliyetlerdeki bu düşüş yatırımcıların iştahını kabartıyor. Gelinen noktada artık maliyetlerin hammadde olarak daha fazla düşmeyeceğini gösteriyor. Bu nedenle yatırımcılar bunu fırsat bilerek özellikle 2013 ve 2014 de hızlı kurulumlara gidiyor.

“YANLIŞ YÖNLENDİRMELER SEKTÖRDE GÜVENSİZLİK ORTAMI OLUŞTURDU”
İnform Elektronik olarak leasing uygulamalar, kredilendirme ve enerji verimliliği politikalarıyla yatırımcı sermayesini garanti altına almakta olduğunu belirten Esen, geçtiğimiz yıl özellikle Avrupa menşeli bazı panel üreticisi firmaların kapanması ve Türkiye de birkaç anahtar teslimi projelendirme ve kurulum yapan firmaların yanlış bilgilerle yatırımcıları yanlış yönlendirmesi sektörde güvensizlik ortamı oluşturmuştu. Yaptığımız uygulamalarla bu güvensizlik ortamını ortadan kaldırdık. Bunun öncüsü olduk. Şimdi görüyoruz ki sektörde yer alan birkaç firmada bizim yaptığımız gibi kredilendirme, leasing ve sigorta gibi konulara eğilmiş. Bu Türk yatırımcılar için de bir fırsat, bunu iyi kullanmalıları gerektiğini belirtti.

inform(1)

ÇİNLİ FİRMALAR TÜRKİYE’DEN AYRILMAZ OLDU

Proje Satış Müdürü Esen, Bir çok yurtdışı menşeli panel üreticisi, yapılan işlere bakarak Türkiye de şube veya kendi adıyla firma açıyor. Çinli üretici firmalar Türkiye’den ayrılmaz oldu. Avrupa menşeli firmalar bu furyadan olumsuz etkileniyor, hepsi cell üretimlerini Çin’e kaydırmış vaziyette. Bundan zaman zaman kaliteli cam ve hammadde kullanan firmalar zarar görse de iyi bir taahhüt firmasıyla bir araya gelmeleri halinde ortaya güzel ve kalitesi yüksek bir iş ortaya konulduğunda –süreç içerisinde- katkı payı yüksek ve geri dönüşleri olumlu işler bu tercihlerini haklı çıkaracaktır. Biz bunu gördüğümüz için çalıştığımız Avrupa ve uzak doğu ürünleri ince eleyip sık dokuyarak seçtik.

GÜNLÜK ORTALAMA 5,5KWLIK PANEL SATIŞIMIZIN OLMASI TESADÜF DEĞİL

Sermaye gücümüzün olması ve yurt içerisinde Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde ana bayilerimizin bulunması nedeniyle sürekli stok bulundurmak zorunda olduğunu belirten Proje Satış Müdürü Esen, her bölgemizden irili ufaklı istekleriyle, günlük ortalama 5,5kwlık panel satışımızın olması tesadüf değil. Bunu gerçekleştirirken bize destek olan tüm bölge bayilerimize ve yatırımcı dostlarımıza teşekkür ederim. Bizim hedefimiz hali hazırda yapmaya devam ettiğimiz panel, solar inverter, akü vb. ürünlerin satışlarının sürekliliğini günlük 11kw mertebesine taşımak ve bunun yanında sektöre destek olan, anahtar teslimi iş yapan firmaları rakibimiz olarak görmek değil özellikle onlara malzeme ve danışmanlık hizmetlerimizle teknik, altyapı ve sermaye gücümüzle desteklemek, Türkiye’ye bu sektörde katma değer katabilmeyi sağlamaktır. Bu güne kadarki yaptığımız çalışmalar bunun en güzel göstergesidir.

 

İlgili Yazılar

Yorum Ekle