Elektrik enerjisini kullanılabilinir başka bir enerji çeşidine dönüştüren cihazlara elektrikli elektronik cihazlar çamaşır makinası, mikser, televizyon, bilgisayar gibi ) denir. Bu cihazların bazılarında faydalanırken, enerji kesilmesi olduğunda ciddi / maddi zararlar oluyor ise bu tip cihazlara “kritik cihazlar” denir. Örneğin bilgisayar gibi.Bu kritik cihazların girişine sürekli elektrik enerjisi sağlayan cihazlara Kesintisiz Güç Kaynağı ( KGK veya UPS ) denir.

Kesintisiz güç kaynakları şehir şebekesinden sinüsoidal elektrik enerjisini (AC), doğru elektrik enerjisine (DC) çevirir. Bu doğru elektrik enerjisi aynı anda hem akümülatörlerde (AKÜ) depolanır, hemde tekrar sinüsoidal elektrik enerjisine dönüştürülerek kritik cihazları besler. Şehir şebekesinden alınan dalgalı enerjiyi doğruya çeviren bölüme “doğrultucu”( AC – DC dönüştürücü ) doğruyu dalgalıya çeviren bölüme de “evirici”( DC – AC dönüştürücü ) denir.

Örnek Kesintisiz Güç Kaynağı Broşürü İçin Tıklayın

Eğer şehir şebekesinde bir bozulma veya kesinti olur ise evirici ünitesinin enerji ihtiyacı doğrultucu yerine akümülatörlerden ( enerji dolu bekleyen ) sağlanır.

Kesintisiz güç kaynağı meydana getiren “doğrultucu” ve “evirici” üniteleri; elektronik devreler, güç anahtarlama elemanları, sigortalar, trafolar / şoklar, kablolar, bağlantı elemanları gibi malzemelerden meydana gelmektedir. Tüm bu malzemeler de sac malzemeden yapılmış bir kutu içinde biraraya getirilerek cihaz oluşturulur ( üretilir ). Gerekli programlar yüklenip, ayarlar / kontroller  yapılarak KGK çalışır hale getirilir.

Kesintisiz Güç Kaynağı Seçimi

Kesintisiz güç kaynaklarında bir diğer önemli nokta doğru güç kaynağının seçimidir. Aşağıdaki sunumdan konuyla ilgili daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Kesintisiz Güç kaynağı ve Akü Kabini

Elektrik enerjisini depolamak için kullanılan akümülatörler ( Akü ) üretici firmaları tarafından standart 12Vdc potansiyel enerji seviyesinde üretilirler. Oysa KGK içindeki evirici ünitesinin kritik cihazları besleyebilmesi için çok daha yüksek potansiyel elektrik enerjisine ihtiyacı vardır. Bunun için onlarca adet akü birbirlerine seri bağlanarak ( + ucu – uca bağlayarak ) kullanılır.

İşte bu onlarca ( bazen 32, bazen 62 adet ve bazen 124) adet aküyü de birarada muhafaza etmek için, içinde uygun raflarının, sigortalarının, bağlantı kablolarının olduğu sactan yapılma “Akü Kabinleri” kullanılır.

Mekanik tasarım sonrası üretilen sac kabin parçaları birbirlerine vidalı/somunlu bağlantılar ile birleştirilerek kabin oluşturulur. Kullanılacağı yerde içine akülerin konup seri bağlantısının yapılabilmesi için gereken kablo, bağlantı parçaları kabin içine konarak üretim tamamlanır.

Ürün Talebi İçin Hemen Formu Doldurun!

Adınız Soyadınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Firmanız (gerekli)

Telefonunuz (gerekli)

Konu

İletiniz