Redresör (Doğrultucu), yarı iletken malzemeler yardımıyla AC akımı (alternatif akım) DC akıma (doğru akım) çevirmek için kullanılan elektronik devrelerdir. Alternatif akımın doğru akıma çevrilmesi işlemine “Doğrultma” denir. Bütün doğrultucular, tek bir diyot ile mümkün olan AC yi DC ye dönüştürme işlemini daha verimli yapabilmek için birden fazla diyotun belirli bir şekilde birbirine bağlanmasıyla yapılır. Doğrultma işlemi yarı iletken diyot’ lar üzerinden gerçekleştirilir.

Kondansatörler içlerinde biriktirdikleri enerjiyi yüke boşaltmak suretiyle doğrultucu devrelerinde de kullanılabilirler. DC gerilimle çalışan bir cihaz için elde edilen gerilim grafiği uygun değildir. Çünkü cihazın istediği, bir bataryadan elde edilebilecek kadar düz ve pürüzsüz bir gerilimdir.

redresör

DC gerilime daha yakındır. Bu da DC gerilimle çalışan bir aletin düzgün şekilde çalışması için daha uygundur.

Aşağıdaki şemada  yarım dalga doğrultucuya bağlı bir yüke paralel kondansatör bağlanması. Gerilim artarken yük depolayan kondansatör, gerilimin düşmeye başlayınca, yani ifadesinde bulunan gerilimin türevi negatif değer alınca içindeki elektrik yükünü, yüke iletmeye başlar. Bu noktadan itibaren AC gerilim azalırken, kondansatör bir kaynak gibi davranır ve içindeki yükü önündeki empedans değerine göre boşaltır. Yüke iletilen gerilimin grafiği aşağıdaki resimde üstteki gerilim grafiği haline gelir. İlk duruma göre bu grafik DC gerilime daha yakındır. Bu da DC gerilimle çalışan bir aletin düzgün şekilde çalışması için daha uygundur.

Kararlılığa ulaşmış bir kondansatörlü doğrultma devresi göz önüne alındığında, üstteki grafikte gerilimin bir maksimum ve bir minimum değerleri olduğunu görürüz. Bu iki değer arasındaki fark dalgacık (ripple) olarak adlandırılır. Bu dalgacıkların genliği ne kadar düşük olursa o kadar doğru gerilim değerini yaklaşılmış olur.

redresör

Doğrultucuda kullanılan kondansatörlerin kapasite değerleri de elde edilen gerilim grafiğini etkiler. Kapasiteleri farklı 3 kondansatör aynı doğrultucu devresine bağlandığında grafikte olduğu gibi kapasite değeri arttıkça yük geriliminin DC gerilime yaklaştığı görülür. Bunun nedeni ise kondansatörün kapasitesinin arttıkça depoladığı yük miktarının artması ve bu elektrik yükünün daha uzun süre yükü beslemesidir. Yani kısaca, doğrultucu kondansatörlerinin kapasite değerleri arttıkça, DC gerilime yaklaşım sağlanır ve dalgacık genliği düşer.

Redresör Kataloğu İçin Tıklayınız

Redresör Akü Şarjı Kataloğu İçin Tıklayınız

Kesintisiz DC Güç Kaynağı Kataloğu İçin Tıklayınız

Statik Güç İnvertörü Kataloğu İçin Tıklayınız

Power Invertör Kataloğu İçin Tıklayınız