17 Tem

UPS ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI (UPS) ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Özellikle Endüstriyel işletmeler ve hastanelerin mutlak ihtiyaç duyduğu Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS – Uninterrupted Power Supply) almadan önce bazı hususların iyi değerlendirilmesi ve bilinmesi gerekmektedir. Mutlaka uzman bir veya birden fazla kişi ile görüşülerek alınmasında fayda vardır. Bu durum zaman zaman satış hırsı ile müşterisini yanlış yönlendiren firma personelleri nedeniyle karmaşık hale gelse bile -istisnalar dışında- doğru tercih yapılmasında etkili olacaktır.

Kesintisiz güç kaynaklarını almadan önce, ilk olarak yükünüzün ne olduğunu, ne kadar olduğunu iyi biliyor olmalısınız. Bunun için keşif yapmanız veya yaptırmanız gerekmektedir. Ücretsiz olan keşif hizmeti ile yükünüz belli olduktan sonra bu yükü kaç dakika veya saat beslemeniz gerektiğini yani enerji kesintisi durumunda ne kadar süre ile UPS aküleri üzerinden enerji akışı olmasını istediğinizi belirlemeniz gerekmektedir. Bu seçicilik fiyatı etkileyen baş unsurlardan biri olacaktır. Aldığınız tekliflerde mutlak suretle akü “Ah” değerini (Amper-Saat) ve adet miktarını öğreniniz. Aldığınız tekliflerdeki kıyaslama için çok önemli bir unsurdur.

UPS gücünü belirlerken gelecek yatırımlarınızı da yani güç artışını dikkate almalısınız. Aküler için bunu düşünerek fazla alım yapmak boşa harcanmış sermaye anlamına gelmektedir. İhtiyaç fazlası almamanızda fayda olacaktır. Aküler zaman geçtikçe ömründen kaybettiği için belli sürelerle bakımları yapılmalı ve yenilenmelidir. Bu nedenle ilk kurulumda ihtiyacınıza göre seçilmelidir.

İşletmeniz için minimum giderleri düşünüyorsanız tercih etmeniz gereken tip moduler UPS olmalıdır. Eş yaşlanma kuralı, sadece çalışan modullerin sabit kayıpları ve arızalarda hızlı müdahale edilebilmesi en büyük artılarıdır. Aynı zamanda verimlilik ve boyut kazancı da büyük önem taşımaktadır. Bu nedenlerle Statik UPS lere göre tercih edilmektedir. En büyük handikap ise ilk kurulum masrafının henüz statik kesintisiz güç kaynaklarına oranla istenilen seviyede olmamasıdır. Buna rağmen amortisman süresi oldukça kısadır ve bu nedenle işletme sahibi yatırımcılar tarafından tercih edilmektedir.

Kesintisiz güç kaynaklarının montajının yapılacağı mahal çok önemlidir. Kuru, rutubetsiz, mümkünse klimatize edilebilen, aşırı sıcak olmayan yerler tercih edilmelidir. UPS ve akü yerleşim planı çok önemlidir.  Hastaneler için üretimini gerçekleştirmiş olduğumuz “İzole Güç Sistemleri” (IT Panolar) gibi UPS ve akülerde de esnek ve mimari plana uygun yerleşim düzeni ve gerekirse özel isteklere göre dizayn edilmelidir.

 

ESN Enerji olarak, geçmiş tecrübe ve deneyimimizle birden farklı UPS markasıyla size alternatifli teklif verebilmekteyiz. Herhangi bir sorunuz olması durumunda www.esnenerji.com.tr adresinden bize ulaşabilirsiniz.

 

İlgili Yazılar

Yorum Ekle