10 Eki

Statik Transfer Switch

STS

 

Statik Transfer Anahtarı

(Static Transfer Switch)

 

Enerjinin kritik olduğu ve kesintiye tahammülün olmadığı mahallerde ikinci bir enerji hattı istenmektedir. “Güvenlik hattı” olarak adlandırılan bu enerji besleme hattına herhangi bir enerji kesintisinde, sistemlerin bu kesintiyi algılamaması için “Kesintisiz” transfer yapılması gerekmektedir. Bu  nedenle mikroişlemci ekipman üreticilerinin kesintisizlik süresi olarak belirledikleri 20ms’nin altında transferin gerçekleşmesi yani bir periyottan daha kısa sürede ikinci kaynağa enerjinin aktarılması sağlanmalıdır. Hastanelerin Grup-2 odalarında (Ameliyathane, Yoğun Bakım, prematüre bebek doğum odaları vb.), alçı gibi çabuk donan üretim hatlarında, bilgi işlem merkezlerinde, bankalarda vb. kritik alanlarda bu transfer için “Statik Transfer Switch (STS)” kullanılmaktadır.

Cihaz teknik özelliklerinin daha rahat anlaşılabilmesi için aşağıda belli başlı özellikler listelenmiştir. Bu özellikler aynı zamanda Sağlık Bakanlığının Grup-2 odaları için (TS HD 60364-7-710’e uygun olarak) öngördüğü IT sistemlerde kullanılması durumundaki şartnameyi de oluşturmaktadır.

Bu sistemlerde öncelikli hat olarak Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS) seçilmelidir. UPS ler akü üzerinden süresini tamamlarsa sistem kesintisiz olarak transfer yapacak ve Şebeke-Generatör hattına geçecektir.

 

STS Başlıca Özellikleri

5ms içinde transfer (Senkron iki kaynak)

Monofaze.

%0-90 nem oranı.

LCD ekranı üzerinden set değerleri izlenebilir.

RS232 haberleşme portu ile herhangi bir bilgisayardan izlenebilir.

Transfer ünitesinin herhangi bir elektronik kart (otomatik transfer yapan kart) arızasında, cihaz enerjili iken, elektronik kartın  çıkarılıp değiştirilmesine müsait.

Transfer ünitesi üzerindeki tuşlar Türkçe karakterli

Transfer ünitesi  mikroişlemci kontrollü.

Üzerinde enerji kaynağı seçimi yapılabilir

Mebran yüzeyli butonu

Çalışma konumu hakkında bilgi alınabilir.

Cihaz üzerinde manuel olarak enerji kaynağı hattı seçimi yapılabilir.

Max. Gürültü derecesi 45 [dBA] (1m uzaklıkta).

Çalışma sıcaklığı 0-40C°.

Cihaz, düşük gerilim için 0,9.Un, aşırı gerilim içinse 1,10 Un değerine set edilebilir.

Cihaz kaynaklara geçiş süreleri set edilebilir (Transfer 5ms içinde gerçekleşir).

İlgili Yazılar

Yorum Ekle